BONDEX 0,2L ABY DO WIOSNY EMALIA AKRYLOWA


Bondex Smart Paint Emailia Plamoodporna to matowa, szybkoschnąca emalia akrylowa do stosowania na różne powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz.

Dzięki precyzyjnie dobranym składnikom oraz dużej zawartości żywicy akrylowej jest odporna na zabrudzenia i zmywanie. Nadaje się do malowania różnych powierzchni, m.in.: drewno, powierzchnie fornirowane*, płyty MDF laminowane*, sklejka*, wiklina*, twarde PCV*, zabezpieczone antykorozyjnie powierzchnie metalowe, tynki wewnętrzne (lamperie). Polecana do takich powierzchni jak meble, drzwi, kaloryfery, okna, listwy drewniane, drewniane detale wykończeniowe.

Czas schnięcia:  4h

Sucha w dotyku przy temp. 23±2 °C i wilg. względnej pow. 50%: po 1 h

Nakładanie drugiej warstwy: po 4h

Ilość warstw: 2

Wydajność: do 14m²/L

Metoda malowania: pędzel, wałek, natrysk

Przygotowanie podłoża

Podłoże przeznaczone do malowania przeszlifuj, usuń wszelkie nierówności, zabrudzenia i pył, odtłuść i wysusz. Niemalowane podłoża drewniane i drewnopochodne eksploatowane na zewnątrz zagruntuj BX Wood Preserver ATC w celu zapewnienia ochrony mikrobiologicznej drewna. Na zewnątrz stosuj dodatkowo farbę podkładową np. GRUNT KRYJĄCY DO DREWNA marki Dekoral. Wewnątrz pomieszczeń emalia może być nanoszona bezpośrednio na surowe lub uprzednio malowane drewno. Podłoże stalowe i żeliwne zabezpiecz Podkładem Antykorozyjnym marki Dekoral. Nie należy malować nagrzanych powierzchni (zalecana temperatura podłoża max. 25°C). Tynki wewnętrzne i inne chłonne podłoża zagruntuj GRUNTEM KRYJĄCY DO DREWNA marki Dekoral. . W przypadku renowacji starych wymalowań przed nałożeniem emalii należy usunąć wszystkie łuszczące się fragmenty starej powłoki, a dobrze przyczepne do podłoża należy przeszlifować, oczyścić i odtłuścić. Ewentualne uzupełnienie ubytków, pęknięć w podłożu lub wyrównanie powierzchni wykonać stosując odpowiednie szpachlówki. Po wyschnięciu i utwardzeniu preparatów powierzchnię przeszlifować oraz zabezpieczyć gruntem lub podkładem dobranym do rodzaju podłoża. Powierzchnie przygotowane do malowania powinny być gładkie i o jednolitej chłonności. W celu zwiększenia przyczepności do płyt MDF laminowanych, twardego PCV oraz powierzchni uprzednio malowanych, stare powłoki zmatuj papierem ściernym o gradacji np.: 120, 150 lub drobniejszym (granulację papieru należy dobrać w zależności od rodzaju/twardości podłoża w taki sposób, aby uzyskać odpowiednią przyczepność, ale uniknąć rys powstałych przy matowieniu) i dokładnie odpyl. Przed zastosowaniem emalii do malowania niestandardowych podłoży: sklejka, wiklina, MDF laminowany, twarde PCV należy wykonać odpowiednie przygotowanie podłoża oraz próbne wymalowanie w celu o sprawdzenia przyczepności powłoki do podłoża oraz estetyki wykończenia. Uzyskanie pozytywnego wyniku decyduje o ostatecznym zastosowaniu produktu. Miejsca pokryte pleśnią, zagrzybione oczyść mechanicznie i zdezynfekuj odpowiednim środkiem grzybobójczym oraz usuń przyczyny powstawania grzybów.

Malowanie

Przed użyciem wyrób dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby rozcieńcz wodą max 2% obj. Zalecana ilość warstw 2. Drugą warstwę nanoś po minimum 4 godzinach. W przypadku przemalowania kontrastowego podłoża oraz stosowania i jaskrawych kolorów np. odcienie czerwonego, fioletowego, żółtego, zielonego oraz pomarańczowego może być wymagane nałożenie kolejnej warstwy. Elementy drewniane malować wzdłuż słojów. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego, po pierwszym malowaniu, zaleca się delikatnie przeszlifować powierzchnię pomalowanego drewna drobnym papierem ściernym (180-240) lub specjalną włókniną i usunąć pył. Maluj w temperaturze powietrza i podłoża od +10° C do +25° C. Niska temperatura i wysoka wilgotność wydłużają czas wysychania. Po zakończeniu malowania narzędzia umyj wodą. Pełne właściwości użytkowe powłoka uzyskuje po 4 tygodniach od pomalowania. W celu uzyskania najlepszego efektu wyglądu powłoki zaleca się stosować wałek typu flock lub felt.

Usuwanie plam i zabrudzeń

Pełne właściwości użytkowe powłoka uzyskuje po 4 tygodniach od pomalowania.

Zabrudzenia płynne:

  • osuszyć zachlapanie papierowym ręcznikiem (jednolitym białym)
  • po osuszeniu zmyć plamę czystą wodą przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki bez szorowania, jeżeli po zmyciu wodą, ślad po zachlapaniu jest dalej widoczny, wlej parę kropli detergentu (np.: płynu do mycia naczyń) do czystej wody i ponownie przemyj miejsce zbrudzenia, zmywać bez użycia nadmiernej siły, po usunięciu zabrudzenia powłokę zmyć czystą wodą oraz osuszyć np.: papierowym ręcznikiem lub miękką, niebarwiącą ściereczką dociskając miejsce po miejscu. Należy pamiętać o częstej wymianie wody wiaderku tak, aby nie zmywać zabrudzeń zanieczyszczoną wodą. Efekt zmywania oceniać po całkowitym wyschnięciu zmywanej powłoki.

Zabrudzenia stałe:

  • usunąć wszelkie stałe zabrudzenia oraz pozostałości maziste, papierowym ręcznikiem (jednolitym białym),
  • zmyć zabrudzenie czystą wodą przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki bez szorowania, jeżeli po zmyciu czystą wodą, ślad pozostaje jest dalej widoczny, wlej parę kropel detergentu (np.: płynu do mycia naczyń) do czystej wody i ponownie przemyj zabrudzone miejsca
  • w przypadku mocno barwiących zabrudzeń zaleca się intensywnie i często płukać gąbkę lub szmatkę w wodzie tak, aby nie dopuścić do wcierania zabrudzenia w strukturę farby (dodatkowo należy zwracać uwagę na częstą wymianę wody w wiaderku)
  • następnie powłokę ponownie zmyć czystą wodą oraz osuszyć np. wytrzeć papierowym ręcznikiem lub miękką niebarwiącą ściereczką dociskając miejsce po miejscu. Efekt zmywania oceniać po całkowitym wyschnięciu zmywanej powłoki. Uwaga! Nie stosuj detergentów agresywnych oraz unikaj intensywnego szorowania, może to doprowadzić do uszkodzenia powłoki emalii. W celu usunięcia zabrudzeń powstałych na pomalowanym podłożu zaleca się przemycie całej powierzchni (szczególnie powierzchnie mocno zakurzone).

Czas usuwania plam i zanieczyszczeń

Większość zanieczyszczeń można usunąć letnią wodą i miękką ściereczką. Do usuwania zanieczyszczeń, takich jak kawa, herbata, wino należy użyć wody z niewielkim dodatkiem detergentu. Nie absorbuje zabrudzeń i plam takich jak: olej, czekolada, soki owocowe (sok pomarańczowy) - usunąć do pół godziny) kawy, herbaty - usunąć niezwłocznie po powstaniu.

Ze względu na mnogość potencjalnych zabrudzeń produktami różnych producentów, a także specyfikę malowanego podłoża np.(duża struktura) mogą występować plamy, które z powierzchni będą trudne w usunięciu. Dodatkowe informacje W czasie prac malarskich i po ich zakończeniu pomieszczenia przed użytkowaniem wywietrz do zaniku charakterystycznego zapachu. Po zakończeniu malowania narzędzia umyj wodą.

PPG
5904000027560

Konkretny numer